MarTe projekt käivitati Pärnus – fookuses mereinnovatsioon ja jätkusuutlik sinimajandus

6.–7. veebruaril 2025 toimus Pärnus rahvusvahelise MarTe projekti avaseminar, mis tõi kokku mereinnovatsiooni ja sinimajanduse valdkonna eksperdid, teadlased ning tugiorganisatsioonid Eestist ja Lätist. MarTe projekt (Marine Technology Excellence Hub for Sustainable Blue Economy in Baltics) on Horizon Europe programmi poolt rahastatav algatus, mille eesmärk on edendada tipptasemel merealast teadus- ja arendustegevust Läänemere piirkonnas ning tugevdada koostööd teadusasutuste, ettevõtete, avaliku sektori ja rannikukogukondade vahel.

 

Projektis osalevad juhtivad teadus- ja arendusasutused: Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Ülikool, Ventspilsi Rakenduskõrgkool, Läti Hüdroökoloogia Instituut, Kuramaa Planeerimisregioon, Läti Investeeringute ja Arengu Agentuur, Eesti Meretööstuse Liit, Saare Arenduskeskus, Ventspilsi Vabasadam, Baltimaade Rannikuühendus, Maailma Looduse Fondi Läti haru ning Saarte Koostöökogu. 

 

MarTe projekti peamisteks eesmärkideks on:

·       Kujundada välja Baltikumi meretehnoloogia innovatsioonivõrgustik ja panustada kestliku sinimajanduse arengusse Läänemere piirkonnas;

·       Töötada välja ühine teadus- ja innovatsioonistrateegia Eesti ja Läti jaoks, mis keskendub kestlikule merekasutusele;

·       Edendada koostööd teaduse ja ettevõtluse vahel, toetades innovatiivsete tehnoloogiate väljatöötamist ja rakendamist;

·       Arendada välja investeerimis- ja tegevusplaanid, mis aitavad kaasa merenduse innovatsioonile;

·       Käivitada avatud konkurss, toetamaks uusi innovaatilisi lahendusi meretehnoloogia valdkonnas;

·       Korraldada teadlikkuse tõstmise ja koolitusprogramme, et tugevdada regionaalset teadus- ja arendustegevuse võimekust.

 

Koostööpartnerite avaseminaril tutvustati projekti strateegilisi suundi, partnerite ülesandeid ja koostöövõimalusi. 

„MarTe projekt võimaldab meil kaasata kõik olulised sidusrühmad, et põhjalikult hinnata Eesti ja Läti tugevusi ja võimalusi jätkusuutlike meretehnoloogiliste lahenduste arendamisel, kommertsialiseerimisel ja kasutuselevõtul. Luuakse jätkusuutliku sinimajanduse innovatsioonistrateegia, mis määratleb meie positsiooni üleilmsetes väärtusahelates. Veelgi enam, sinimajandus ja meretehnoloogia võiks olla nišisektor, kus meie regioon paistab silma tehnoloogia rakendamisega. See turg kasvab globaalselt, nõuab innovaatilist lähenemist ega sõltu masstootmise hinnakonkurentsist, mistõttu on see ideaalne valdkond läbimurdeliste lahenduste tekkeks,” ütles Anni Hartikainen, Eesti Meretööstuse Liidu teadus- ja arendusnõunik ning üks projekti algatajatest.

 

Projekti tegevused kestavad neli aastat ning tulemuseks on praktilised lahendused ja poliitikasoovitused, mis toetavad sinimajanduse arengut Eestis ja Lätis. Projekti rahastab Euroopa Liit.

 

ET_FundedbytheEU_RGB_POS.png

Ole kursis oluliste uudistega,
liitu meililistiga!



web by Elixir