ee gb

Lääne-Eesti tööstuskonverents

Hea ettevõtja!

Kutsume Sind osa võtma Lääne-Eesti tööstusjuhtide konverentsist „Tööstus Lääne-Eesti majanduskasvu allikana“ 25-26.5. Pärnus, SPA- ja konverentsihotellis Strand.

Konverentsi kava leiad alljärgnevalt. Registreerumise LINK. Palume osalus registreerida kuni 10. maini.

Lääne-Eestisse on tehtud mahukaid tööstusinvesteeringuid. Tootmise ja tehnoloogia valdkonnas tegutseb regioonis sadu ettevõtteid. Üle kümne tuhande töökoha on aidanud elanikele rakendust leida ja kindlustanud omavalitsustele tulubaasi.

Konverentsi üks eesmärke on viia tööstusettevõtted kokku, näha ühishuve, võimalusi tarneahelateks ja ressursside efektiivseks kasutuseks.

Kuuleme tööstusettevõtete positiivsest koostöökogemusest Põhjamaades ja arutleme, mida sellest ise teha saame. Tutvume ülikoolide koordineeritava tehnoloogiauuenduse ja teadmissiirdega ning tutvume uusimate IT lahendustega tööstuses.

Konverentsil käsitleme koos Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi-, tööstuse- ja välisesinejatega järgmisi teemasid:

  • Eesti tööstuspoliitika arengud
  • Põhjamaade kogemus tööstuse vahelisel koostööl
  • Tööstuse digitaliseerimine ja selle praktilised näited
  • Kuidas Lääne-Eesti tööstusettevõtted saaksid võita tööstussümbioosist ja digitaliseerimisest

KAVA:

25.05.2017

11:00 Terekohv

11:30 Eesti tööstuspoliitika – Kaupo Reede, MKM majandusarengu osakonna juhataja

12:15 Põhjamaade kogemus tööstussümbioosis[i] - Ingrid Johnsen, Nordregio vanemteadur

12:45 Näiteid tööstussümbioosist puidutöötlemise sektoris – Kalev Kaarna, Puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskuse juhataja

13.15 lõunasöök

14.00 Tööstussümbioosi võimalused Eestis – Peep Pitk, Graanul Invest arendusdirektor

14:30 paneel: Põhjamaade ettevõtete Lääne-Eestis tegutsemise kasvupotentsiaal – Jørn Johansen, Dagöplast/Biobag; Gerhard Eberle, Marinepool; Enn Meri, Merinvest/Freudenberg; Jarno Fonsen, Pomarfin

15:50 vitamiinipaus

16:10 Blokiahela tehnoloogia olemus ja võimalused tootmises – dotsent Kati Kõrbe, TTÜ

16:30 Uudseid lahendusi ettevõtetele ülikoolilt - prof Tauno Otto, TTÜ

17.00 spaakülastus

19.30 õhtusööki pakub IT klaster – kuulutatakse välja Lääne-Eesti parim digitaliseeritud äriühing


26.05

7:30 Hommikusöök

8:30 kuidas tööstus 4.0[ii] suurendab efektiivsust? – Urmo Sisask, Hyrles juht

9:00 konkreetsete juhtumite (3), kuidas võitis tööstus digitaliseerimise kaudu raha, esitlus

10.30 vitamiinipaus

10:50 valitsuse plaanid tööstusarengu edendamiseks – Kadri Simson, Majandus-ja taristuminister

11:15 Saksa kogemus IT rakendustest – Bernhard Surmann, Manager Miprotek GmbH

11:45 Kokkuvõttev paneel: peamised tegurid majanduskasvuks (Eestis) – Kaupo Reede; Ingrid Johnsen; Bernhard Surmann; Urmo Sisask; Kari Maripuu, Brightspark, Margus Haidak, HTM

-Peamised väljakutsed Eesti tööstuses

-Muudatused, mis vajalikud poliitikas, ettevõtte tasandil, haridussüsteemis

-Kas me saame võrrelda meid teistega – kus me oleme?

-Mis võiks olla meie eesmärk kasvuvaldkondadele - mida suudaksime?

13.00 lõunasöök

14.30 ekskursioonid ettevõtetesse Wendre , Oshino Electronics , Vecta Design (vajalik eelnev registreerimine)

Lisandmoodul: golf (reedel kell 4, greenfee 79€, golfdemo grupihind 210€)

[i] tööstuslikul sümbioos (IS) säästab raha koostöö abil, et maksimeerida väljundid, mis on tekkinud ressursside tarbimise vähendamisest. See on üks lähenemine ringmajandusele ja rohelise majanduskasvu saavutamiseks. Ettevõtete sümbiootiline tegevus edendab loodusvarade säästvat kasutamist, vähendab sisendit materjalidele ja samal ajal kõrvaldab jäätmed. Roheline kasv, mis võimaldab vahetada materjale (nt kõrvalsaadused nagu kuum vesi või biojäätmed) kaubanduslike toodete või toorme asemel. See seob tavaliselt eraldi asuvad, kuid geograafiliselt lähestikku ettevõtted ühtsesse lähenemisviisi, millest on kasu nii töö- kui looduskeskkonnale.

Tööstussümbioosil on mitmeid eeliseid – nii majanduslikke kui keskkonnaalaseid. Esiteks see annab ettevõtetele võimaluse suurendada kasumlikkust ja konkurentsivõimet, vähendades ressursside maksumust. Teiseks kasu keskkonnale, vähendades nõudlust materjalidele. Kolmandaks toetab piirkondlikku arengut uute ja uuenduslike ettevõtetega, mis kasutavad ära tööstuste koostööpotentsiaali. Toodut arvestades pole üllatav, et see protsess on Põhjamaade rohelise majanduskasvu allikaks.

Roheline kasv: Edendada majanduskasvu ja arengut tagades, et loodusvarasid ei ammendata, vaid kasutatakse heaolu suurendavate ressurssidena kestlikult.

Ringmajandus (CE): Tootmise ja tarbimise süsteem, kus enamikus tootmisprotsessides saab kasutada ressursside kordus- või taaskasutust.

[ii] tööstus 4.0 loob "targa tehase". Struktureeritud targad tehased küber-füüsiliste süsteemide protsesside jälgimiseks loovad virtuaalse koopia füüsilises maailmas toimuvast ja teevad detsentraliseeritud otsuseid. Asjade Internetis võtavad küber-füüsilised süsteemid omavahel ühendust ning teevad üksteisega ja inimestega reaalajas koostööd; teenuste Interneti kaudu suhtlevad ettevõtte sisesed üksused ning väärtusahela organisatsioonid.


Tööstus 4.0, toetades ettevõtteid, sisaldab neli kavandamise põhimõtet:

  • Koostalitlusvõime: Võime masinad, seadmed, sensorid ja inimesed ühendada ja suhelda asjade Interneti (IoT) teel.
  • Teabe läbipaistvus: infosüsteemide võime luua virtuaalne koopia füüsilises maailmas toimuvast rikastaks digitaalset tehast andurite andmetega. See nõuab andurite toorete andmete töötlust suurema väärtusega teabeks.
  • Tehniline abi: Esiteks abi läbi süsteemide võime toetada inimest ja teha teadlikke otsuseid ning lahendada probleeme lühikese etteteatamisajaga koos arusaadava teabe visualiseerimisega. Teiseks küber-füüsiliste süsteemide võime toetada inimest, korraldades mitmesuguseid ülesandeid, mis on ebameeldivad, liiga kurnavad või ohtlikud.
  • Detsentraliseeritud otsused: küber-füüsiliste süsteemide suutlikkus teha otsuseid omal käel ja täita ülesandeid nii iseseisvalt kui võimalik. Ainult erandite, häirete või vastuoluliste eesmärkide korral on otsused delegeeritud kõrgemale tasemele.

Mõiste pooldajad väidavad, et neljas tööstusrevolutsioon mõjutab paljusid valdkondi, eriti: teenused ja ärimudelid, usaldusväärsus ja pidev tootlikkus, IT-turvalisus, masinate ohutus, toote elutsükkel, tööstuse väärtusahel, töötajate haridus ja oskused, sotsiaal-majanduslikud faktorid.

eas_yhevarviline_logo_sinine.jpg KYSK-Sisemin_logo_KodYhisk_toetuseks.jpg Logo_rahandusministeerium.jpg EL_Regionaalarengu_Fond_horisontaalne.jpg EL_Sotsiaalfond_horisontaalne_OIGE.jpg Maakondlikud arenduskeskused LEADER_logos_UUS2.png
web by Elixir