ee gb

Kas luua traditsiooniline ettevõte või ületada kiiksudega piire?

Kas sul on äriidee, kuid puudub äriplaan? Või oled tegutsev ettevõtja ja vajad ärimudeli värskendust? Stella Raudsepp usub, et maakondlike arenduskeskuste ettevõtluskonsultandid jagavad eduka ettevõtte loomiseks väärtuslikke nõuandeid.

Suletud meel kitsendab valikuvõimalusi. Alustavad ja juba tegutsevad ettevõtjad teevad unistuste täitmisel tihti järeleandmisi – soovitakse teha midagi originaalset, ent julgust või teadmisi napib. Seega jäädakse n-ö traditsioonilise ettevõttetüübi juurde.

Tunnustatud ettevõtluskoolitaja Indrek Maripuu sõnul on keskpärasus tunduvalt negatiivsem kui halb: “Halb saab kriitikat ning sellest arenetakse, ent keskpärasusele noogutatakse kaasa ja arengut ei toimu.” Maakondlike arenduskeskuste konsultandid leidsid, et umbes kolmandik väikeste ja pool suurte keskustega maakondade alustavatest ettevõtjatest hoiavad mõttemustrist kinni, näiteks soovitakse asutada remonditöökoda või ilusalongi, kuigi turg on ülekülluses. Uute ideedega katsetajaid napib.

Maripuu usub, et traditsioonilist teenust või toodet pakkuv ettevõte lööb turul paremini läbi kui need, kes julgevad katsetada täiesti uute ideedega. Ent edu tagab juba turul olijatest parema toote või teenuse pakkumine ning kindel turueelis. Seetõttu on vajalik siiski kastist välja mõtlemine, et toode või teenus pakuks potentsiaalsetele klientidele uut väärtust.

Läänemaa Arenduskeskuse juhataja Andres Huule arvates võib luua eduka ettevõtte ka pealtnäha potentsiaalitus kohas: “Kõik kolivad väikelinnadest ära. Teisalt kui ettevõtja loob professionaalselt uue vägeva kontseptsiooni juba olemasolevale teenusele, näiteks kohvikule, eristudes oluliselt kontseptsioonilt, emotsioonilt ja väljanägemiselt, saadab ettevõtmist edu. Asi on idees ja hästi tegemises, isegi kui idee on vana, siis selle ümber arendatav kontseptsioon peab uus olema.” Kastist välja mõeldes muutub kliendile pakutav väärtus ning eristustakse konkurentidest.

Vii end valdkonnaga kurssi ja arutle teistega. Kohaliku turu tundmine on eduka ettevõtluse eelduseks. Uuri, kui palju ettevõtteid tegutsevad samas valdkonnas, mis neid teineteisest eristab piirkonniti ning milline enim silma torkas. Nõnda näed turu „auke“ ja üleküllust.

Abi võib olla ka finantsaruannete analüüsimisest. Finantsaruannetest selgub, mida kohalik kogukond eelistab. Viljandimaa arenduskeskuse ettevõtluskonsultandi Tiina Pitsenko arvates on samas valdkonnas tegutsevate ettevõtete finantsaruannete hankimine pisike investeering, mis toob suurt kasu: “Pilt valdkonna toimimisest selgineb ning nähakse, kas on mõistlik investeerida või mitte. Näiteks väikekohas jäävad lõunapakkumistega kohvikud püsima, aga a’ la carte restoranidel on raskusi.”

Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse investorkonsultant Aarne Leisalu soovitab kõiki äriideid kellegagi arutleda, kuivõrd dialoogist sünnib palju ideid, mis lennutavad algse mõtte uutesse kõrgustesse. Maripuu sõnul ei tasu karta, et keegi näppab hea idee ära: “Arutlusringis segunevad mitu mõtlemismustrit ja jõutakse innovatsioonini.”

Ettevõtluskonsultandiga kohtumise efektiivsus sõltub sinust. “Tulevane ettevõtja ei pruugi alustades näha kõiki aspekte ettevõtlusest, mistõttu on oluline spetsialistidega ühendust võtta ja arutleda,” leiab Pitsenko.

Põlvamaa Arenduskeskuse turismiarendusjuhi Kristi Kahu arvates on äärmiselt oluline, et konsultatsioonile tulija räägiks ise võimalikult palju ja vastaks põhjalikult konsultandi suunavatele küsimustele, sest nii saab konsultant asjakohast nõu anda ja kliendile saab selgeks, milliseid samme tuleb järgmisena astuda.

Maakondlikust arenduskeskusest võib alguse saada sinu edulugu. Maakondlikud Arenduskeskused paiknevad kõigis maakondades ja pakuvad tasuta nõustamisteenust alustavatele ja tegutsevatele ettevõtetele, samuti mittetulundusühingutele ja sihtasutustele.

Kohalikust arenduskeskusest on võimalik saada infot toetusvõimaluste, ettevõtluse, eraturu konsultantide teenuste ja potentsiaalsete investorite kohta. Konsultatsioonidele oodatakse igas vanuses ettevõtlikke ja ambitsioonikaid inimesi.ˇ


Viide:

http://www.bestsales.ee/uudised/2016/08/30/kas-luua-traditsiooniline-ettevote-voi-uletada-kiiksudega-piire

Stella Raudsepp

eas_yhevarviline_logo_sinine.jpg KYSK-Sisemin_logo_KodYhisk_toetuseks.jpg Logo_rahandusministeerium.jpg EL_Regionaalarengu_Fond_horisontaalne.jpg EL_Sotsiaalfond_horisontaalne_OIGE.jpg Maakondlikud arenduskeskused LEADER_logos_UUS2.png
web by Elixir